Front Page FP

Front Page

Pranvera dhe beteja me polenin

Pranvera është një nga stinët më të bukura të vitit, por për shumë njerëz është edhe koha kur alergjitë fillojnë të shpërthejnë. Nëse jeni një nga miliona njerëz që vuani nga alergjitë e pranverës, e dini se sa zhgënjyese dhe të pakëndshme mund të jenë.

Alergjitë e pranverës shkaktohen nga poleni i pemëve dhe barërat. Kur këto bimë lëshojnë polen në ajër, ai mund të shkaktojë një reaksion alergjik te disa njerëz. Sistemi imunitar e ngatërron polenin për një substancë të dëmshme dhe prodhon antitrupa për ta luftuar atë. Kjo shkakton lirimin e histaminës, e cila çon në simptoma të tilla si teshtitja, rrjedhja e hundës dhe kruarja e syve. Simptomat e alergjive të pranverës mund të ndryshojnë nga personi në person, por disa nga simptomat më të zakonshme përfshijnë: teshtitje, rrjedhje nga hunda, kruarje të syve ose lotim, kongjestion i hundës, kollitje, kruarje të fytyrës dhe lodhje.

Mjekja G. Zeqiri na tregon që në fakt, askush nuk lind duke qenë alergjik, por alergjitë fitohen me moshën. “Statistikat tregojnë se çdokush të paktën një herë në jetë ka pasur ndonjë lloj manifestimi alergjik. Askush nuk ka lindur me alergji, ajo shfaqet më pas në jetë. Mund të kemi predispozitë gjenetike e cila bën që të jemi të prirur ndaj alergjive”.

Tutje, ajo e shpjegon se si manifestohen alergjitë. “Polenet e para janë nga pemët. Mund të shfaqen edhe në fillim të muajit shkurt. Tek personat të cilët kanë alergji, sistemi imunitar nuk e njeh polenin si grimcë të padëmshme, por si të rrezikshme, e cila e aktivizon atë dhe krijon ‘ushtarë’ antitrupa alergjikë. Reaksionet shfaqen në vendin e kontaktit të organizmit tonë me polenin: sytë, hundën, fytin, duke krijuar përlotje, kruarje, pickim të syve, teshtitje, rrjedhje të hundëve, kruarje dhe gërvishtje në fyt, si dhe mund të provokohen edhe sëmundje të tjera alergjike. Nga fillimi i muajit maj fillon dhe rritja e barit, e cila zgjat deri në fund të muajit qershor dhe së bashku me të përfundojnë edhe alergjitë pranverore të polenit. Ndërkohë që poleni nga barërat e këqinj na pret në fund të verës. Në pranverë për shkak të lagështisë më të madhe, shpesh , shkak për shfaqjen e alergjisë mund të jetë edhe myku. Këto alergji zgjasin gjatë gjithë vitit, por më të theksuara janë gjatë stinës së pranverës”, përfundon ajo.

Ka shumë mundësi trajtimi për alergjitë e pranverës. Disa nga trajtimet më të njohura përfshijnë medikamentet e antihistaminës që mund të ndihmojnë në uljen e simptomave të alergjive duke bllokuar efektet e histaminës, dekongestantët – medikamente të cilat mund të ndihmojnë në lehtësimin e kongjestionit të hundës duke ngushtuar enët e gjakut në rrugët e hundës, spërkatjet e hundës që mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit në pasazhet e hundës dhe lehtësimin e simptomave të tilla si kongjestion dhe pikimin pas hundës dhe imunoterapia e cila përfshin si trajtim ekspozimin e trupit ndaj sasive të vogla të alergeneve me kalimin e kohës, gjë që mund të ndihmojë në uljen e ashpërsisë së reaksioneve alergjike. (koha.mk)

LEAVE A RESPONSE

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *