Front Page FP

Front Page

Bota

SHBA, prokuri i posaçëm vendos se FBI nuk duhet të hetojë më lidhjet Trump-Rusi

FBI nuk ka prova të mjaftueshme për të hetuar fushatën presidenciale të Donald Trump në vitin 2016, përfundoi këshilltari special John Durham në një raport të publikuar të hënën. Raporti shënon fundin e një hetimi katër-vjeçar që filloi në maj…

Erdogan: Populli turk e konfirmoi besimin në ne dhe në aleancën tonë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se me zgjedhjet e së dielës, me pjesëmarrjen e lartë të votuesve, Turqia tregoi se është një nga vendet e botës me kulturat më të avancuara demokratike. Lidhur me rezultatin e zgjedhjeve të…

Më 28 maj përballja përfundimtare mes Erdogan dhe Kiliçdaroglu

Përballja përfundimtare mes Erdogan dhe Kiliçdaroglu do të jetë më 28 maj. Në zgjedhjet në Turqi pothuajse ka përfunduar numërimi i votave dhe sipas rezultateve të deritanishme, presidenti aktual i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan dhe kundërshtari i tij kryesor Kemal…

Mediat turke përplasen për rezultatin e Erdoganit/ Çfarë ndodh tani e tutje

Në Turqi janë numëruar 99 përqind e votave. Rezultati deri tani: Nuk ka fitues! Presidenti aktual, Recep Tayyip Erdogan është përpara me 49.40 përqind. Rivali i tij, Kemal Kilicdaroglu arrin në 44.96 përqind. Ky është rezultati i shifrave të autoritetit…

Luftime në Sudan, teksa palët zhvillojnë bisedime në Arabinë Saudite

Granatime dhe sulme ajrore kanë goditur pjesë të kryeqytetit sudanez, Kartum, duke dhënë pak sinjale se fraksionet ushtarake janë të gatshme të ulin armët në konfliktin që ka lënë të vdekur qindra persona, pavarësisht se bisedimet për armëpushim pritet të…

Rusia thotë se dy komandantë të saj janë vrarë në lindje të Ukrainës

Rusia tha se dy komandantë të saj ushtarakë janë vrarë në luftimet afër qytetit lindor ukrainas të Bahmutit. Në një njoftim të rrallë për humbjet në fushëbetejë, Ministria e Mbrojtjes së Rusisë tha më 14 maj se komandanti i brigadës…

Pas tensioneve, liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit takohen në Bruksel

Liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit u takuan më 14 maj në Bruksel për bisedime, në mes të rritjes së tensioneve në kufirin mes dy shteteve. Të dyja shtetet, për vite të tëra kanë përplasje lidhur me kontrollin e një rajoni…

25 përqind e votave të numëruara, bie epërsia e Erdogan

Sipas rezultateve fillestare që janë raportuar nëpër mediat ndërkomëbtare, presidenti turk Recep Taip Erdogan është përpara kundrejt rivalit të tij opozitar, Kilicdaroglu. Kur janë numëruar 25 për qind e votave, epërësia e Erdoganit është ulur. Ai vazhdon të pri me…

Turqi: Zgjedhjet kanë përfunduar, numërimi i kutive të votimit vazhdon

Zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare kanë përfunduar dhe numërimi i kutive të votimit vazhdon. Në Stamboll, provincën me popullsinë më të dendur në Turqi, shpallen rezultatet e zgjedhjeve në 3 rajone. Ja rezultatet e para në zgjedhjet e Stambollit… Rezultatet presidenciale…