Front Page FP

Front Page

Desku

Ndërkombëtarët me porosi të qartë ndaj kreut të VMRO-DPMNE: Përkrahni ndryshimet kushtetuese

Janë shtuar zërat diplomatike ndaj opozitës maqedonase që të përkrahen ndryshimet kushtetuese. Dita ditës, zyrtar të shteteve të BE-së dhe SHBA-ve janë duke përdorur fjalorin direkt diplomatik ndaj kreut të opozitës maqedone, Hrisijan Mickovski, përcjell Agjencia e lajmeve Flaka Së…

Pendarovski tregon arsyen pse i mbështet ndryshimet kushtetuese

Në Maqedoni jetojnë maqedonas, shqiptarë, turqit, serbë, vllehë, romë, boshnjakë dhe bashkësi tjera etnike por, si janë marrëdhëniet mes tyre. Sipas presidenti të shtetit Stevo Pendarovski fatkeqësisht, stagnimi në integrimet evropiane, etnizimi dhe politizimi i institucioneve kanë sjellë polarizim të…

Kush janë kompanitë më fitimprurëse në Shkup?

Dega në Shkup e korporatës shumëkombëshe “Johnson Matty” për prodhimin e pjesëve automobilistike mbetet kompania më e madhe në Maqedoninë e Veriut me seli në Shkup, sipas kritereve për të hyrat dhe fitimet. Të ardhurat e “Johnson Matthey” vitin e…

Atentat shqiptarit në Gjermani. I zënë pritë teksa udhëtonte me makinë

Atentat shqiptarit në Gjermani. Shkëlzen B., 35 vjeç, një shqiptar nga Kosova ka rënë pre e një atentati në Hannover të Gjermanisë. Shkëlzeni po udhëtonte me një makinë tip Golf të bardhë, kur persona të paidentifikuar i dolën përballë dhe…

640 dënime për tejkalim shpejtësie në Maqedoni

Siç njoftojnë nga Ministria e Punëve të Brendshme, gjatë ditës së djeshme policia vazhdoi me kontrollin e përforcuar për dënimin e shoferëve që tejkalojnë shpejtësinë në gjithë territorin e vendit. “Nga 640 shoferë të gjobitur, 51 prej tyre kanë lëvizur…

Osmani: Në Ohër pritet të ketë bisedime mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Kreu i diplomacisë në vend, Bujar Osmani njoftoi se përfaqësuesit dhe liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit mund të takohen në Ohër, për të zhvilluar bisedimet për normalizim të marrëdhënieve nën mbikëqyrjen e OSBE-së, organizatë me të cilën për momentin udhëheqë…

Kovaçevski: Ndërtimi i korridoreve nuk do të ndalet

Kovaçevski në një takim me gazetarët tha se ligjet e ndërlidhura me ndërtimin e korridoreve, të shënuara me flamurin evropian, duhet të miratohen dhe se këtë e kërkojnë edhe kompanitë vendase pasi që e përshpejton procesin e ndërtimit. “Me partnerët…

Rrezikojmë një izolim si në vitet 2006-2017

“Duhet të dalim në rrugën e shpejtë për Bashkimin Evropian (BE), përndryshe do të mbetemi në izolim ndërkombëtar siç ishte në periudhën nga viti 2006 deri në vitin 2017”, deklaroi mbrëmë ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani në intervistën…

Koalicioni qeveritar është stabil

Kryeministri Dimitar Kovaçevski ka deklaruar se koalicioni qeveritar është stabil dhe ka 65 deputetë. Ai këto komente i bëri pas paralajmërimeve të disa partnerëve më të vegjël të qeverisë se do të largohen nga koalicioni qeveritar nëse nuk u plotësohen…

Besa dhe Alternativa: Po konkretizojnë bashkëpunimin në Kuvend

Bashkëpunimi i subjekteve opozitare shqiptare Lëvizjes Besa dhe Alternativës, ka filluar të konkretizohet thonë për TVM2 zëdhënisit e dy partive, duke mos e përjashtuar mundësinë për bashkëpunim edhe me fraksionin e BDI-së që njihet si “grupi i zjarit’. Zëdhënësi i…