Front Page FP

Front Page

Kuriozitete

Valon Mustafa, kosovari i parë dhe sudenti më i ri në programin GEMBA të CEIBS Shanghai – Kinë

Pranimi i Valon Mustafës në programin GEMBA në Fakultetin CEIBS (China Europe International Business School) në Shanghai është një fitore e madhe jo vetëm për Valonin, por edhe për Kosovën. Si student i parë nga Kosova dhe studenti më i…

Pse duhet të pini çaj jeshil çdo natë para gjumit?

Çaji jeshil para se të flesh është një ndër pijet më të rekomanduara nga studimet për të bërë një gjumë të qetë e të shëndetshëm. Por duhet të bësh kujdes që të zgjedhësh çajin jeshil pa kafeinë. Edhe përzgjedhja e…

A duhet t’ia kontrolloni mesazhet partnerit?

A i shikoni mesazhet në celularin e partnerit? A mendoni se duhet ta bëni këtë, dhe a është në rregull partneri kur e bëni këtë? Një studim i vitit 2012 ka zbuluar se më shumë se gjysma e pjesëmarrësve në…

Të qarët bën mirë

Lotët janë një fenomen shumë i dobishëm, pasi ato lehtësojnë dhimbjen e artritit reumatoid, rregullojnë sistemin e imunitetit dhe reduktojnë alergjitë, ka treguar një studim i bërë në Universitetin Indiana. Studimet e mëparshme kanë treguar se njerëzit, të cilët vuajnë…

Del në shitje ishulli që frymëzoi një nga romanet më misterioze

Një ishull i vogël që frymëzoi Agatha Christie ka dalë në shitje, i kompletuar me hotelin e tij Art Deco dhe pistën e helikopterit. Ishulli Burgh, i vendosur pak në brigjet e kontesë jugperëndimore të Britanisë së Devon, është në…