Front Page FP

Front Page

Rajoni

Dorëheqja e Alibeajt, Salianji bëhet kryetar i Grupit Parlamentar të PD

Pas humbjes së thellë në zgjedhjet e 14 majit, kryetari i komanduar i PD dhe njëkohësisht kreu i Grupit Parlamentar, Enkelejd Alibeaj, ka dhënë dorëheqjen nga detyrat drejtuese që mbante në parti. Lajmin ai e bëri të ditur përmes një…

Vendoret në Shqipëri, PS kryeson 53 bashki, “BF” shtatë, 

Partia Socialiste ka triumfuar në shumicën e bashkive të Shqipërisë në zgjedhjet vendore. Deri më tani ka fituar në 50 bashki, duke kryesuar edhe në të tjerat që po numërohen. I papritur në këto zgjedhje ishte rezultati në bastionet historike…

Veliaj thellon fitoren, 50 mijë vota më shumë se Këlliçi në Tiranë

Veliaj thellon fitoren, 50 mijë vota më shumë se Këlliçi në Tiranë. Në Bashkinë Tiranë nga 941 qendra votimi në total, deri më tani janë numëruar 823 prej tyre. Kandidati i PS, Erion Veliaj kryeson rezultatin e numërimit të votave…

Vëzhguesit ndërkombëtarë: Zgjedhjet në Shqipëri, nën polarizim politik

Vëzhguesit ndërkombëtarë pohuan se zgjedhjet vendore në Shqipëri u mbizotëruan nga polarizimi politik i partive dhe nuk u trajtuan çështje me rëndësi për komunitetet vendore. Ata publikuan raportin paraprak mbi zgjedhjet vendore të 14 majit, ku theksuan se mbeteshin shqetësuese…

KQZ shpall rezultatet/ PS drejt fitores në tre bashki! Kamza, Vora dhe Elbasani në festë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur e deritanishme nga qendrat e votimit ku ka përfunduar votimi në tre bashkitë ku u votua elektronikisht. Kandidati i PS Gledian Llatja ka marrë fitoren në bashkinë Elbasan përballë kandidatit të Berishës dhe Metës,…

KQZ thotë se nuk shtyhet orari i votimit në Shqipëri, në 19.00 mbyllen qendrat

Kryetari i KQZ-së në Shqipëri, Ilirjan Celibashi, ka thënë se nuk ka asnjë arsye të shtyhet orari i votimit. ”Nuk kemi asnjë shkak ligjor deri tani për të shtyrë orarin e votimit”. ”Rikonfirmoj edhe njëherë se nëse në orën 19.00…

Askush s’duhet ta shesë apo ta blejë votën

Ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim, ka parë nga afër ecurinë e procesit të votimit në një qendër votimi në qytetin e Vlorës. Në cilësinë e vëzhgueses në zgjedhje, ambasadorja zgjodhi të jepte dhe disa mesazhe në lidhje me ditën…

Zbulohet porosia që ia dërgoi Adem Jashari Rugovës pas sulmit të parë në Prekaz

Ish-ambasadori i Kosovës në SHBA, Avni Spahiu, ka folur për dekadën e fundit para çlirimit të Kosovës, kryesisht për ditët kur ishte njëri nga bashkëpunuesit e presidentit Ibrahim Rugova. Gjithashtu, ai në këtë rrëfim ekskluziv tregoi për momentet kur gjatë…

Afro 230 vëzhguesë të huaj për votimet në Shqipëri

Në Shqipëri, që prej mesnatës së mbrëmshme ka nisur heshtja zgjedhore, ndërsa nesër qytetarët do të mund të votojnë për të zgjedhur drejtuesit e 61 Bashkive të vendit. Në garë janë 144 kandidatë, ndërkohë që 23.700 të tjerë konkurrojnë për…

Organizata Botërore e Turizmit: Shqipëria e treta në botë për rritjen e numrit të turistëve

Shqipëria ka pasur një rritje me 54% të numrit të turistëve në tre muajt e parë të këtij viti krahasuar me vitin 2019, duke u bërë kështu vendi i tretë në botë. Bazuar në të dhënat që janë publikuar nga…