Front Page FP

Front Page

Top

Turqit zgjedhin mes Erdoganit dhe Kiliçdaroglut. Në “garë”, edhe Gostivari!

Në Turqi sot mbahet rundi i balotazhit në zgjedhjet presidenciale. Mbi 60 milionë qytetarë me të drejtë vote do të zgjedhim midis presidentit aktual, Recep Tayyip Erdogan, dhe kandidatit të koalicionit opozitar, Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit janë hapur në…

Ndërkombëtarët me porosi të qartë ndaj kreut të VMRO-DPMNE: Përkrahni ndryshimet kushtetuese

Janë shtuar zërat diplomatike ndaj opozitës maqedonase që të përkrahen ndryshimet kushtetuese. Dita ditës, zyrtar të shteteve të BE-së dhe SHBA-ve janë duke përdorur fjalorin direkt diplomatik ndaj kreut të opozitës maqedone, Hrisijan Mickovski, përcjell Agjencia e lajmeve Flaka Së…

Për herë të parë në Pollog dhe më gjërë, tualete të lëvizshme me qira. Zgjidhje për kantieret e ndërtimit

Për herë të parë në Pollog dhe më gjërë kompania “Urban Logistics” ka vendosur në shërbim të kilentëve tualete të lëvizshme që do të jepen me qira. “Urban Logistics”, ofron një sërë shërbimetsh, edhe atë dhënien me qira, mirëmbajtjen dhe…

Pendarovski tregon arsyen pse i mbështet ndryshimet kushtetuese

Në Maqedoni jetojnë maqedonas, shqiptarë, turqit, serbë, vllehë, romë, boshnjakë dhe bashkësi tjera etnike por, si janë marrëdhëniet mes tyre. Sipas presidenti të shtetit Stevo Pendarovski fatkeqësisht, stagnimi në integrimet evropiane, etnizimi dhe politizimi i institucioneve kanë sjellë polarizim të…

Kush janë kompanitë më fitimprurëse në Shkup?

Dega në Shkup e korporatës shumëkombëshe “Johnson Matty” për prodhimin e pjesëve automobilistike mbetet kompania më e madhe në Maqedoninë e Veriut me seli në Shkup, sipas kritereve për të hyrat dhe fitimet. Të ardhurat e “Johnson Matthey” vitin e…

Atentat shqiptarit në Gjermani. I zënë pritë teksa udhëtonte me makinë

Atentat shqiptarit në Gjermani. Shkëlzen B., 35 vjeç, një shqiptar nga Kosova ka rënë pre e një atentati në Hannover të Gjermanisë. Shkëlzeni po udhëtonte me një makinë tip Golf të bardhë, kur persona të paidentifikuar i dolën përballë dhe…

SHBA, prokuri i posaçëm vendos se FBI nuk duhet të hetojë më lidhjet Trump-Rusi

FBI nuk ka prova të mjaftueshme për të hetuar fushatën presidenciale të Donald Trump në vitin 2016, përfundoi këshilltari special John Durham në një raport të publikuar të hënën. Raporti shënon fundin e një hetimi katër-vjeçar që filloi në maj…

Erdogan: Populli turk e konfirmoi besimin në ne dhe në aleancën tonë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se me zgjedhjet e së dielës, me pjesëmarrjen e lartë të votuesve, Turqia tregoi se është një nga vendet e botës me kulturat më të avancuara demokratike. Lidhur me rezultatin e zgjedhjeve të…

Më 28 maj përballja përfundimtare mes Erdogan dhe Kiliçdaroglu

Përballja përfundimtare mes Erdogan dhe Kiliçdaroglu do të jetë më 28 maj. Në zgjedhjet në Turqi pothuajse ka përfunduar numërimi i votave dhe sipas rezultateve të deritanishme, presidenti aktual i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan dhe kundërshtari i tij kryesor Kemal…

Vendoret në Shqipëri, PS kryeson 53 bashki, “BF” shtatë, 

Partia Socialiste ka triumfuar në shumicën e bashkive të Shqipërisë në zgjedhjet vendore. Deri më tani ka fituar në 50 bashki, duke kryesuar edhe në të tjerat që po numërohen. I papritur në këto zgjedhje ishte rezultati në bastionet historike…